ČlánkyPřihlášení |
Dělostřelecká tvrz DobrošovDalší tip na výlet nás zavede k Náchodu, podíváme se na část pohraničního opevnění budovaného před druhou světovou válkou, na dělostřeleckou tvrz Dobrošov. Z důvodu hrozícího nebezpečí ze strany sousedního Německa rozhodla Československá vláda v polovině třicátých let o opevnění našich hranic. Za inspiraci se vzala Maginotova linie ve Francii, ale boužel nebylo možné opevnění před vkročením nepřátelských vojsk na naše území dokončit, natož ho využít.
Projekt tvrze Dobrošov obsahoval celkem sedm objektů: dva pěchotní oběkty, čtyři dělostřelecké objekty a vchodový srub. Tvrz nestavěli vojáci, jak si asi většina lidí myslí, ale soukromá firma Kapsa z Prahy. Se stavbou se začalo v září 1937 a neplánovaně skončilo už za 12 měsíců přičemž plán na celou stavbu byl 24 měsíců. Za tento rok bylo vyraženo 1750m podzemích chodeb a asi 750m^2 podzemních sálů. Přibližně polovina z těchto prostor byla i vybetonována. Také byly postaveny sruby N-73 Jeřáb, N-72 Můstek a N-75 Zelený. Tato část stavby přišla na 19 miliónů korun, přičemž na stavbu bylo plánováno zhruba 43 miliónů a celková cena s vybavením se měla pohybovat kolem 90 miliónů. Okupanti využili tvrz pro natáčení ukázek dobývání Maginotovy linie a srub Můstek jako terč pro testování průrazných nábojů schopných projít až 3,5 metry železobetonu. Prohlídka tvrze zahrnuje dělostřelecký srub N-75 Zelený kde jsou k vidění makety houfnic, dále se po schodech pokračuje do podzemí k "servisním místnostem" srubu. Spojovací chodbou se dostaneme do prostorů určených pro kasárna no a nakonec si vyšlápnem 262 schodů do srubu N-72 Můstek. K pevnosti se dostanete celkem pohodlně autem, kousek od ní je parkoviště (neplacené, takže se tam můžete potulovat libovolně dlouho...). Další možností je pěší procházka z Náchoda nebo Bělovsi. Po celém areůlu jsou dobře značené cesty, které vás provedou naučnou stezkou. Prohlídky vnitřních prostor začínají v deset hodin dopoledne, ale doporučuju vyrazit do Dobrošova na osmou hodinu. Má to pár výhod, v létě vás neusmaží slunce a také tam nikdo není a máte možnost si vše v klidu prohlídnout. Výlet je to středně náročný, určitě to není pro maminky s kočárky (i když i jedna taková se tam našla a prcka celou dobu v podzemí nosila s sebou v náručí...). Počítejte s tím, že v podzemí je pořád šest stupňů, takže to chce s sebou nějaké rozumné oblečení (9 z 10 Zdendů tvrdí, že krátké kalhoty a tryko stačí), prohlídka trvala něco kolem hodiny a půl. Galerie fotografií z dělostřelecké tvrze Dobrošov |
Webhosting Klenot.cz |
Byl jsem tam a mohu jenom dop
Byl jsem tam a mohu jenom doporučit pro všechny milovníky historie. Ještě bych se přimlouval za návštěvu srubu KAHAN III, který je cca 1,5 km od Dobrošova.
Též mohu doporučit obdobn
Též mohu doporučit obdobné dílo v Orlických horách a sice pevnost Hanička, parkování asi 3km od pevnosti za 25Kč/den nehlídané, dá se ale postavit vuz ke stromum, jinak součástí je též malé muzeum kde je k vidění nějaká ta armádní technika, i z pozdější doby, např nostaligické vzpomínky na ZVS při pohledu na samopal SA vz.58, jinak vstupné si účtují 50Kč/dospělá osoba, prohlídka trvá přibližně stejnou dobu, schodů malinko méňě, na každé straně tušim kolem 125, už si přesně nepamatuju :) teplotu slečna uváděla 8°C absolvoval jsem v moira trycku s kratkym, fajn výlet, natáhli jsme až k "vrcholu" Annenský vrch, dá se provázat s odlovením nákých tech geocache.
Na Haničku se taky chystám,
Na Haničku se taky chystám, dík za informace.
Poslat nový komentář