Stěhování do vlastního a začátek oprav a úprav

Před dvěma měsíci jsem si koupil domek. Je to 30 let stará krajní řadovka u které předchozí majitelé nic moc neřešili, takže je potřeba provést rekonstrukci.

Něco přes rok jsem bydlel v nájmu na kraji Prahy v 1+kk. Bydlení na vesnici se super výhledem do lesa, parkování auta na dvoře, takže celkem dobré. Ale scházela mi garáž na motorku, chyběla mi dílna, neměl jsem moc prostoru pro své věci a neměl jsem vlastně ani kam pozvat kamarády protože si nebylo kam sednout…

SAM 9183

SAM 9185

Stěhování

Předevčírem jsem se přestěhoval (dík Honzo za pomoc 🙂 ) do svého. Docela mě překvapilo jak velkou hromadu věcí jsem v malém butě v Praze měl. Třimetrový vozík za auto, naplněný kombík až po okraj a plná oktávka… Všechno zabalit a nanosit do aut byla docela fuška, příště bych to asi raději zapálil nebo si pozval stěhováky.

Ráno jsme přejeli s autama k domku, vynosili věci a převzal jsem klíče od minulých majtelů. V poledne jsem si převezl motorku a konečně ji zaparkoval do vlastní garáže 🙂 Následně jsem zajel s vozíkem k rodičům pro nábytek co jsem si u nich nechal a nastěhovali jsme to do domku. Provedli jsme nejnutnější úklid a připravili aspoň postel na spaní. Skončilo se v deset večer. Ale dá se říct, že jsem se za jeden den kompletně přestěhoval (i když u rodičů zůstaly ještě dvě skříně, ponk, hromada věcí…, ale to teď hned nepotřebuji).

SAM 9177

SAM 9178

První “otáčka” v domu a vše naházeno v garáži:SAM 9186

V pátek jsem zvládl přehlásit vodu, plyn a elektřinu na sebe. Také jsem vrátil vozík. Přitom jsem stihl vynadat šéfovi půjčovny, že je děravá plachta (slušně tam zatékalo) a vozík nebliká doprava. Navíc mechanik mi při zápujčce a zkoušce světel potvrdil že mi vše bliká a svítí správně, takže vědomě lhal prevít jeden. Šéf půjčovny sám dal slevu a zaplatil jsem ⅓ ceny.

Velký úklid

Předchozí majitelé byli bordeláři, takže před zabydlováním bylo nutné provést velký úklid. Byt byl vydezinfikován, vyluxován/zameten/utřen, prostě uklizen. Práce pro jednoho na celou sobotu.

Dvůr nebyl sekaný snad víc jak dva roky. Ani kosa to nechtěla místama brát a sekačka se skoro zastavovala (víc jak kilowatový třífázový motor s nožem co usekne kus betonu — taťkova výroba před X lety…). Na dvoře byl naházen bordel, který byl zarostlý do trávy. Kolem plotu byly v některých místech suché keře, které jsme vysekali. Staré pískoviště zaházené suchým roštím, plasty naházené v trávě. Pod oknem z kuchyně vyházené staré květiny, kusy linolea apod. Prostě hnus. Uklidit to do aspoň trošku koukatelné podoby trvalo celý den dvoum lidem.

Snad většinu bordelu se nám podařilo nahrnout na hromadu a připravit k odvozu. Teď už jen sehnat kontejner a naházet to do něj…

SAM 9194

SAM 9191

SAM 9188

SAM 9189
SAM 9190
 

Co bude dál?

Další krok je výměna oken v celém domě, kompletní předělání topení a rozvodu vody. 30 let na ně nikdo nesáhl takže to je v lehce havarijním stavu. Když to vyjde tak bude snad i nová koupelna a možná i podlahy. Zařizování nábytkem zatím nebudu moc řešit, pár základních kousků mám, důležitější bude teď koupit pračku a sporák abych mohl normálně fungovat.

Náklady na rekonstrukci

Hodně lidí mě zrazovalo od rekonstrukce, že prý raději postavit nový dům. Jenže to mi připadá dost finančně náročné — na novostavbu na klíč zatím nemám a svépomocí to stavět nechci, to bych také nemusel bydlet nikdy. Budu zde postupně sepisovat náklady a časové nároky aby si i ostatní mohli udělat představu co rekonstrukce stojí:

Zatím čerpáno:

  • cca 2000kč na nářadí a čistící prostředky
  • 3 člověkodny na úklid

2 Replies to “Stěhování do vlastního a začátek oprav a úprav”

Comments are closed.