Co vše obnáší změna trvalého bydliště?

Dokončuji stěhování – přehlásil jsem si trvalé bydliště. Co to znamená?

Zašel jsem na místní úřad, kde jsem se přihlásil k trvalému pobytu. S sebou je třeba OP a dokumet potvrzující bydlení – třeba kupní smlouvu nebo výpis z katastru kde jsem vlastníkem. Na úřadě mě zapsali do centrálního rejstříku, ustřihli mi roh OP a dali “dodatkovou” kartičku, která sděluje jaké je mé nové bydliště, to abych měl nějaký doklad dokud nebudu mít nový OP. Za to jsem zaplatil 50 Kč.

Po pár dnech (od změny je na to tuším 15 pracovních dní) jsem si zašel požádat o nový OP do Kolína. Vyfotili mě, vyplnili nové údaje do OP, zeptali se jestli chci OP s čipem (nechci, k čemu, když tam nemohu nahrát co chci?). Kdybych chtěl variantu s čipem, tak si zaplatím 500kč, takhle to bylo zdarma. Vyřízení OP trvá prý něco kolem 4 týdnů 🙁

Rovnou jsem se stavil na živnostenském úřadu, původně jsem chtěl změnit bydliště a provozovnu (100kč správní poplatek), ale nakonec jsem živnosťák zrušil úplně bez změny (zdarma). Informaci o zrušení pošlou sami na FÚ, ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Do zdravotní pojišťovny jsem si raději zavolal – prý to k nim po pár dnech asi dorazí, ale raději jim to mám poslat i emailem.

Finanční úřad bude stěhovat někdy během příštích měsíců mojí složku do Kolína, takže daňové přiznání budu možná podávat už tam. Jestli to tak bude si musím zjistit před podáním DP.

Na katastrální úřad prý změna přijde sama (zjistí to nejspíš z centrálního registru?).

Další v pořadí byl řidičák, jenže dnes měli poslední úřední den tohoto roku a bylo tam strašně moc lidí. Nechám to tedy až na nový rok. Také budu muset zajít na PČR kvůli zbrojáku – doufám, že rovnou vyřídím i prodloužení (což znamená i návštěvu doktora kvůli potvrzení).

Dál je třeba inforomovat o změně tři banky, změnit papíry k firmě na obchodním rejstříku, nahlásit změnu účetním, informovat dodavatele plynu, elektřiny a vody a nevímkohoještě.

Pro jistotu jsem si tedy zajistil na poště dosílku z původní adresy na novou. Je to placená služba, ale ta stovka za měsíc (nebo kolik to chtějí) mi připadá docela málo.

Závěr z toho všeho je jeden – změna bydliště je OPRUZ!