Sun Fire X4500 – Thumper

Společnost Avnet uvedla na trh nový server od Sun Microsystems pod kódovým označením Thumper, jenž představuje kombinaci výkonného serveru a 24TB diskového prostoru zabírající 4U.

Server SF X4500 je osazen dvěma dvoujádrovými procesory AMD Opteron s možností využití až 16 GB RAM a 12–24 TB diskového prostoru, přičemž v racku zabere server 4 sloty. V serveru je celkem umístěno 48 SATA disků o rozměru 3,5 palce. Aby se vešlo tolik disků do 4U šasi, zvolil SUN trochu netradiční řešení – disky se totiž montují do serveru z vrchu. Všechny disky jsou samozřejmě v provedení hot-swap, takže je možné provádět výměnu za chodu. Stroj lze osadit disky o velikostech 250 nebo 500 GB (7200 ot/s), na konci roku 2007 by měly být dokonce dostupné disky o kapacitě až 1TB, což zvedne celkovou kapacitu serveru na 48 TB. Pro připojení disků je využito šesti integrovaných osmiportových SATA II řadičů s čipem Marwell 88SX6081. Vzhledem k množství disků osazených v serveru je možné dosáhnout přenosu až 1GB/s dat do sítě, což se vám s běžným x86 serverem nepodaří.

Síťová konektivita je zajištěna čtyřmi integrovanými gigabitovými ethernetovými adaptéry. Pokud by se vám zdála konektivita nedostatečná, je možné využít dva 64bit PCI-X 133MHz sloty pro další rozšíření. Na serveru jsou rovněž umístěny 4×USB 2.0 porty, VGA rozhraní, konektor RS232 a jeden 100Mb ethernetový port určený pro vzdálenou správu pomocí ILOM (Integrated Lights-Out Manager).

Vysoká dostupnost je zajištěna dvěmi redundantními zdroji. Za běhu systému je možné vyměňovat kromě pevných disků i napájecí zdroje a ventilátory. Energetická náročnost je v plné výbavě necelých 1150W. Přesnější představu o spotřebě serveru si můžete udělat použitím webového kalkulátoru (http://www.sun.com/servers/x64/x4500/calc/). Kompletní technická specifikace serveru je k nalezení na webu SUNu http://www.sun.com/servers/x64/x4500/specs.xml

.

Využitelnost jakéhokoliv serveru je určena kromě hardwarové vybavenosti i použitým softwarem. U serveru SF X4500 je vhodné využít poslední verzi operačního systému Solaris 10, která obsahuje podporu ZFS (verze 06/06 a novější). ZFS “Zettabyte File System”, 128 bitový souborový systém, je integrován v poslední verzi OS Solaris. Správnost uložených dat je zajištěna 64 bitovými kontrolními součty. ZFS nepotřebuje volume manager ani zvláštní podporu pro SW RAID, vše totiž zajišťuje vlastními prostředky. Umožňuje spojit více disků do jednoho diskového poolu, který je možný sdílet mezi více svazky souborových systémů. ZFS obsahuje také RAID-Z, který plně nahrazuje klasický RAID 5, 6, 0, 1 a 0+1. Další informace o ZFS najdete na webu SUNu http://www.sun.com/software/solaris/ds/zfs.jsp.

Server Sun Fire X4500 lze doporučit pro aplikace náročné na objem zpracovávaných dat s nároky na velkou propustnost a bezpečnost uložených dat. Ukázkou vhodného nasazení X4500 je souborový server pro grafické studio, tiskárnu nebo videostřižnu, kde se v reálném čase pracuje s velkými objemy dat.

Více informací o Sun Fire X4500 – Thumper, naleznete na www.avnet.cz