Konečně pořádné osvětlení do kempu

Prakticky každý rok vyrážím za focením někam ven a přespávám v kempu. Často se mi stává, že v kempu trávím čas spíš ve tmě – z focení se vracím pozdě večer a ráno ještě před svítáním odjíždím. Do teď jsem si svítil většinou čelovkou, ale nemám to rád – vadí mi. Proto jsem sháněl rozumnou lampu se kterou by se dalo večer posvítit na rozbalování stanu, přípravu večeře a případné posezení. Rozhodoval jsem se mezi elektřinou a petrolejkou. Nakonec vyhrála petrolejka. Jezdím spíš autem, takže si s sebou mohu vzít dost věcí. Lahev petroleje a lampa zas tak moc místa nezaberou.

V týdnu jsme petrolejku vyzkoušeli při večerním posezení na zahradě – je to přesně co jsem očekával. Dost světla i na pohodlné čtení 🙂 Jediná nevýhoda může být syčení, které tyto petrolejky vydávají, ale to mi nevadí. Na lampu jsem pořídil stínítko, které omezí světlo jen do 180° výseče, takže to u stolu neoslňuje. Výkon lampy by údajně měl odpovídat cca 400W žárovce.

Na rozsvícení lampy je třeba cca 3min – napumpovat, pustit petrolej zahřívací tryskou a zapálit ho, chvíli počkat až se lampa prohřeje a potom otevřít petrolej do punčošky a chcípnout nahřívák. Pak to chce jednou za čas trošku připumpovat.

SAM 0322

 

SAM 0324

SAM 0327

2 thoughts on “Konečně pořádné osvětlení do kempu

 • 7 října, 2011 at 14:18
  Permalink

  Ahoj, je to stará klasika. Měli jsme dřív na boudě ještě starý dobrý kus Made in Germany ze starých CO zásob, než jej jeden mamlas odvařil. Proto bych tě rád upozornil na několik drobností.

  Především si dávej bacha na palivo. Spektrum látek pod souhrným názvem “petrolej” je docela široké. Pokud se ti nějaké osvědčilo, drž se toho a neměň. Nekvalitní palivo totiž zanáší vnitřek. Nám to fungovalo později nejlíp na benzín, Hlavně pozor ať ti to toho nenaleje někdo něco jiného! Výše uvedený mamlas do té naší nalil aceton a tím ji definitivně odvařil. Nepomohlo ani důkladné vyčištění.

  Taky pozor na keramickou hlavičku, co se na ní přivazuje punčoška. Je křehká, při prudším nárazu snadno praskne a na rozdíl od punčošky náhradní neseženeš.

  Pro “startování” lampy používej raději líh než rovnou palivo. Nesmrdí tolik a líp to startuje. Prostě tam naleješ líh, zapálíš, necháš nahřát a než to definitivně chcípne otevřeš ventil, páry ti rovnou blafnou a jedeš.

 • 7 října, 2011 at 14:31
  Permalink

  Ohledně paliva mi to je jasné – chce to skutečně kvalitní lampový petrolej bez příměsí.

  Na tuhle lampu seženu všechny díly, sice na objednávku, ale jsou. Dostal jsem k ní sadu nejčastěji měněných dílů a zrovna ta keramika tam je také. Doufám ale, že to nebudu ještě dlouho potřebovat řešit.

  S tím lihem je to zajímavé, vyzkouším. Dík za tip.

Comments are closed.